Gyorslinkek

  • Vitaindító
  • Felhívás
  • Tájékoztató
  • Felhívás
  • Csíkszeredai mesterképzés

Login

Top Panel

Tehetséggondozás vidéki térségben

A tehetséggondozás szemlélete és gyakorlata az utóbbi évek során lényegesen megújult. A csak keveseket érintő, többnyire csupán a beavatottak szakmai feladataként kezelt tehetséggondozás mellett egyre nagyobb hangsúlyt kap a tehetségtudatos társadalom, a tehetségbarát társadalom kialakításának igénye.  E fogalmak mögött az a meggyőződés áll, hogy minden ember tehetséges lehet valamiben, s minél több gyereket, fiatalt kell bevonni a tehetséggondozásba, ugyanakkor nem csupán ennek a munkának az eredményét kell széles körben ismertté tenni, hanem magát  a tevékenységet is.  

 

Ezt a szemléletet képviseli a Nemzeti Tehetség Program pályázati rendszere, s ebbe a munkába kapcsolódott be intézményünk, a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány is. A 2013-as év végén zárult első programunk (NTP-ITR-M-MPA-12) arra irányult, hogy a fentiekben jelzett  újszerű megközelítés kapcsán  a székelyföldi  ismeretterjesztés  munkájában vállaljon aktív szerepet.  Programunk keretében tájékoztató anyagok sorozata készült el (Tehetséggondozás – mindenkiért, Tehetséggondozási ötlettár, Tehetséggondozás vidéki térségben, Szakirodalmi tájékozódás – szakmai kapcsolatépítés), amelyek hasznos kiindulópontokat kínálnak mindazok számára, akik a tehetséggondozási munka aktív szereplői kívánnak lenni, s akik be kívánnak kapcsolódni a kárpát-medencei léptékű szakmai és együttműködési hálózatokba.  A szakirodalmi tájékozódás és anyaggyűjtés eredményeiből két programfüzetet állítottunk össze, szintén tájékoztatási céllal (Tehetséggondozás címszavakban, Tehetséggondozás – szakirodalmi körkép).  Az „Esélyteremtés – tehetséggondozás vidéki térségben”  című kiadvány (szerk. Biró A. Zoltán – Magyar Ferenc, Státus Kiadó 2013) az információs anyagok bemutatása  és a  program szakmai tapasztalatainak összefoglalása mellett helyzetképet vázol fel a székelyföldi tehetséggondozás  jellemzőiről, továbbfejlesztési lehetőségeiről is.  Ezeket az anyagokat – kiegészítve szakmai kiadványok elektronikus gyűjteményével – folyamatosan juttatjuk el minden olyan térségi szereplőhöz, aki a tehetséggondozásban érdekelt.  A rendszeres térségi tematizáció érdekében hoztunk létre tematikus Facebook profilt is (https://www.facebook.com/tehetseg.fejlesztes)

Programunk sajátos  eleme volt azt a teszt jellegű mentor  alprogram, amelynek keretében egyetemi hallgatók  irányításával középiskolás tanulók vettek részt többnapos  terepmunkán és laboratóriumi tevékenységben.  A tutor–mentor-mentorált modell kialakítására irányuló szakmai kísérlet egyértelműen pozitív eredménnyel zárult.  Az eltérő életkori csoportok közös szakmai munkájának tervezésére és szervezésére irányuló  modellt  követendő módszertani megoldásként kínáljuk térségi intézmények számára, és  a továbbiakban már erre a tapasztalatra kívánunk önálló programokat is építeni. 

Meggyőződésünk, hogy a Székelyföldön a tehetséggondozás tartalmi-szemléleti megújítása nem csupán pedagógiai feladat, hanem térségi fejlesztéspolitikai szempontból is  kiemelt jelentősége van.  A sikeres térségi tehetséggondozás több szakterület összekapcsolását igényli. Ismeretterjesztő munkánk fontos célkitűzése volt az, hogy elősegítse és támogassa az ezen a területen érintett térségi intézményi és szakmai szereplők közti szinergiát és együttműködést.

Eseménynaptár

H K Sze Cs P Szo V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

cimer sm
KULTURÁLIS ÉS INNOVÁCIÓS MINISZTÉRIUM

psr cimlap